ویپ چیست؟

ویپ یا اصطلاحا قلیان الکترونیکی ، دستگاهی است که با هدف کاهش مضرات سیگار و قلیان در سال ۲۰۰۷ یطور رسمی به بازارهای جهانی وارد شد و در تعریف ساده ی آن می توان گفت مصرف ویپ (vaping ) عمل استنشاق بخار تولید شده توسط دستگاه vape است بطوریکه می توان کنترل کاملی روی نیکوتینی که مصرف می کنیم ، روی میزان کامدهی و حتی روی طعم های مختلف آن داشته باشیم.

امروزه شاید یکی از علل جذابیت ویپ ها سادگی طراحی و راحتی در حمل و نقل است ؛ شما می توانید به راحتی و در عرض چند ثانیه هر طعم و مایعی را که دوست دارید درون دستگاه ویپ خود بریزید(این مایعات را جویس می گویند) و بدون نیاز به فندک و یا کبریت و دود و غیره به راحتی ویپینگ کنید (کشیدن ویپ را اصطلاحا ویپینگ vaping می گویند.)

شاید بسیاری از افراد سیگاری در ابتدا ویپ را در کنار سیگار و برای کام بسیار زیادی که می تواند تولید کند استفاده کنند و با این دید این محصول را بخرند ، اما بعد از گذشت مدتی که ریه های خود را سبک تر و جرم روی دندان هایشان را کمتر می بینند به طور کلی سیگار را کنار گذاشته و قدرت ویپ را جدی تر میگیرند.

اما چرا برخی از دوستان ویپ رو مثل یک وسیله نقلیه توصیف کردند !!

بدنه ی دستگاه (MOD) ، یک جفت باتری ، یک مخزن شیشه ای برای ذخیره ی مایع جویس ، یک گرم کننده (کویل – که در قسمت مقالات درباره ان به طور کامل توضیح داده ایم) ، دهان گیر و محفظه کنترل هوا که توسط آن می توان میزان کامدهی ویپ را مشخص کرد ؛ همگی می توانند در قالب یک ویـــپ روزها و ماه ها در کنار شما باشند. و با هر بار شارژ بین ۲۴ ساعت تا ۷۲ ساعت براحتی در کنارتان باشد.

ویپ ها با چه ماده ای تولید بخار می کنند ؟

در دستگاه های ویپ ، مانند قلیان هیچگونه تنباکو و یا ماده شیمیایی دیگری سوزانده نمی شود ، بلکه با مایعاتی پر می شود که اصطلاحا به آنها جویس یا لیکوئید می گویند . که بعضی از این جویس ها حاوی نیکوتین و در مقادیر متفاوت هستند که هرکس بسته به نیاز خود می تواند مقدار آن را انتخاب کند. می توان جویس بدون نیکوتین و یا جویس با درصد نیکوتین بالاتری را انتخاب کرد

جویس ها حاوی گلیسیرین گیاهی و یا نیکوتین و طعم دهنده ها هستند ، اما باز هم تاکید میکنیم که هیچ گونه تنباکویی در این جویس ها وجود ندارد.

در مورد مایع ویپ یا همان جویس شایعاتی همیشه به گوش میرسد ، از جمله اینکه یک روغن است و یا حاوی تنباکو است و یا فکر می کنند که مایع آلوده است ، اما در جویس های اصلی و استاندارد هرگز چنین چیزی وجود ندارد ؛ اگرچه باید مراقب جویس های تقلبی از جمله جویس های پاکستانی باشیم.

در واقع، این مایع عمدتا از پروپیلن گلیکول و گلیسیرین سبزیجات است که هر دو به طور معمول در مواد غذایی و داروهای تایید شده توسط FDA مورد استفاده قرار می گیرند.

مثلا این رو هم بگم که آخرین دفعه که شما به یک کنسرت رفتید و از دستگاه بخار در صحنه استفاده می شد، “مه” با استفاده از پروپیلن گلیکول تولید شده است.

دستگاه ویپ چگونه کار می کند ؟

طرز کار دستگاه های ویپ به این صورت است که باتری که درون بدنه ی ویپ قرار دارد ، مولد گرما یا همان کویل را گرم می کند و محتویات مایعی که درون ویپ ریخته ایم (جویس ) را به بخار تبدیل کرده و سپس از طریق دهانه ی ویپ یا همان لبگیر می توان کام گرفت . و حس سیگار یا قلیان کشیدن را ایجاد می کند و البته با ضرری بسیار کمتر و می توان میزان بخار (دود )خروجی از دستگاه یا همان اصلاح کام دادن ویپ را هم مشخص کرد.

مدل های جدید ویپ امکانات فوق العاده تری دارند ، صفحه نمایش لمسی ، امکان کنترل میزان قدرت ویپ ( بر حسب توان که در بخش مقالات در رابطه با قدرت ویپ ها کامل توضیح داده ایم) ، نمایش میزان باتری ، تنظیم تانک دستگاه ( مراجعه به بخش مقالات) ، امکان تنظیم حالت های پیشرفته برای ویپر های حرفه ای (افرادی که ویپ مصرف می کنند را ویپر می گویند.)

نکاتی برای شروع ویپینگ vaping

نکته ۱ : کدام ویپ را انتخاب کنیم ؟ مدل podsystem یا مدل MODS

phix vape

یک مدل ویپ پاد سیستم


xpriv vape

یک مدل ویپ ماد

*دستگاه های پاد به عنوان سیگارهای الکترونیکی مدرن نیز شناخته می شوند ؛ معمولا اندازه یک قلم هستند و شامل یک کیت کامل : باتری داخلی ، کارتریج های قابل شارژ مجدد و شارژر هستند .

نکاتی که در مورد این سیگارهای الکترونیکی هست این است که راحت و مقرون به صرفه تر هستند ولی نیکوتین بالاتری دارند و اصطلاحا سنگین هستند که برای هرکسی مناسب نمی باشد و در واقع برای ترک سیگار نیز نمی باشند و در کل نمی توان آن ها را زیاد مصرف کرد.

*دستگاه های ویپ MODS که در ابتدای این مقاله به طور مفصل در مورد آن ها هم توضیح داده ایم تجربه ی فوق العاده تری دارند هم از این لحاظ که ضرر بسیار کمتری حتی نسبت به مدل پاد دارند (چون نیکوتین این مدل حداکثر تا ۶ میل است ولی نیکوتین مدل پاد می تواند تا ۵۰ میل باشد ) و هم اینکه طعم های فوق العاده تر و طبیعی و گیاهی دارند و می توان میزان قدرت و کامدهی مورد نیاز را بطور کامل تعیین کرد.

نکته ۲ : انتخاب جویس یا همان طعم مناسب

همیشه سعی کنید از برندها و مارک های شناخته شده و معتبر استفاده کنید ، زیرا جویس متفرقه و تقلبی ممکن است حاوی آلودگی های مضر و یا موادی غیر از استاندارد تعیین شده باشد که معمولا جویس های پاکستانی اینگونه اند.

نوشته های زیر را هم بخوانید:

جویس یا ایجوس چیست ؟

تفاوت سیگار ، قلیان و ویپ

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *